;

YouTube si myslí, že roboti jsou zvířata. Vadí mu zápasy robotů

24. 08. 2019

YouTube si myslí, že roboti jsou zvířata. Vadí mu zápasy robotů

„Obsah, který zobrazuje násilí úmyslně působené na zvířatech nebo v němž jsou zvířata lidmi povzbuzována nebo nucena k boji, není na YouTube povolen,“ tuto zprávu nalezli před pár dny ve schránce provozovatelé kanálů zaměřujících se na zápasy robotů.

Jde zjevně o další pochybení jednoho z mnoha algoritmů, které portál pro sdílení videí užívá ke strojové kontrole a odhalování závadného obsahu. Ačkoli vnějšími rysy i pravidly mohou klání robotů připomínat vynucené zvířecí zápasy, jeden zásadní rozdíl tu je.

Neexistuje totiž legislativa, která by je zakazovala. „Něco se od základu pokazilo v YouTube algoritmu, přičemž ten si teď z nějakých divných důvodů myslí, že zápasy robotů jsou ukázkou krutého zacházení se zvířaty nebo něčeho podobného,“ shrnul absurditu celé situace zástupce YouTube kanálu World of Woodrow.

Znáte ze Simpsonů

Zápasy robotů nejsou přitom žádnou žhavou novinkou. Své počátky datují do přelomu 80. a 90. let. Od té doby se stihly stát pevnou součástí zábavní odnože technologické sféry, ale především popkultury. V Anglii a USA vznikají oblíbení televizní pořady věnované zápasům robotů, v kultovním seriálu Simpsonovi je jim dokonce věnována jedna celá epizoda, nazvaná Já, robot.

via GIPHY

Svého pochybení si jsou vědomi i představitelé YouTube. Pro deník Independent se mluvčí společnosti vyjádřil, že videa byla zřejmě odstraněna omylem. A vysvětlení, které médiím poskytl, je také očekávatelné a všem známé.

Mají toho moc

„Při tak obrovském objemu videí na naší stránce se občas stane, že učiníme špatné rozhodnutí,“ prohlásil zástupce YouTube. „Když ale zjistíme, že video bylo smazáno omylem, co nejrychleji se snažíme jej obnovit. Provozovatelé kanálů navíc mají možnost odvolat se proti odstranění a my pak znovu posoudíme požadovaný obsah.“

Zdroj: PublicDomainPictures.net

Na druhou stranu lze tuto lapálii vykládat jako další epizodu na cestě k emancipaci robotů, kdy jim bude přiznán vyšší status než jen pouhých „bezduchých strojů“. Omylem vlastně byli dáni na roveň živých bytostí, i když zatím „jen“ zvířat. A samozřejmě celé tady to okénko do budoucnosti má jednu velkou trhlinu: ten status jim přiřknul jiný automat – algoritmus ve službách YouTube. Ale kdo ví…

Autor: Petr Pláteník

Další články